سازمان سیما، منظر و فضای سبزشهری شهرداری اراک

سازمان سیما، منظر و فضای سبزشهری شهرداری اراک

لایروبی، بهسازی و لوله گذاری قنات وزیری

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک از لایروبی، بهسازی و لوله گذاری قنات وزیری در راستای استفاده بهینه از منابع آب های زیر زمینی توسط سازمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک، احمد حسنی با بیان مطلب فوق اظهار داشت قنات یکی از شاهکارهای ایرانیان بوده و مردم ایران زمین اولین کسانی بوده اند که با ایجاد قنات از آب های زیرزمینی جهت کشاورزی و سایر مصارف خود استفاده نموده اند.

حسنی بیان داشت: متاسفانه خشکسالی های بوجود آمده قنوات را در معرض مشکلات متعددی قرار داده و باعث کاهش حجم سفره های آب زیرزمینی گشته است، لذا با مد نظر قرار دادن این نکته که در کنار توسعه فضای سبز تامین زیرساخت های آبیاری و آبرسانی نیز لازم و ضروری است، بر همین اساس رسیدگی، لایروبی و بهسازی قنوات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

وی با بیان اینکه کلانشهر اراک با بیش از دویست سال قدمت در مرکز ایران دارای آب و هوایی خشک و نیمه خشک بوده، به همین جهت در این شهر بعلت کمبود منابع آب سطحی، حفر قنات رایج بوده است.

حسنی در ادامه بیان داشت در کلانشهر اراک قنوات بسیاری از جمله قنات وزیری، سپهداری، خان حاکم، مستوفی، فریز، شرکت، لشکنج، کشناوه و… وجود دارد که یکی از مهم ترین این قنوات، قنات وزیری با آب دهی بالا می باشد که مادر چاه های این قنات در کرهرود واقع شده و مظهر آن در خیابان شهید بهشتی قرار دارد. و با توجه به اهمیت بالای این قنات لایروبی و ترمیم آن توسط سازمان انجام شده است

احمد حسنی در ادامه گفت: گل و لای موجود در مسیر قنات وزیری و یا ریشه درختان باعث کندی جریان آب و کاهش سطح خروجی آن در مظهر قنات می شده است، لذا به منظور جلوگیری از هدر رفت، بخشی از آب از طریق کوره های فرعی به رودخانه هدایت می گردید، در همین راستا عملیات بهسازی، لایروبی مسیر قنات وزیری و لوله گذاری آن از مظهر قنات در سال ۱۴۰۰ به منظور افزایش آبدهی آن، استفاده بهینه از آب قنات، افزایش دبی آن ها و جلوگیری از هدر رفت آب توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اراک انجام گرفت.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در خاتمه افزود در راستای مقابله با پدیده خشکسالی و کم آبی، نگهداری و مرمت قنوات از اهمیت نسبتاً بالایی برخوردار است و این امر توسط سازمان به طور مستمر در حال انجام است.

گفتنی است قنات میرسید احمد وزیر(قنات وزیری) دومین قنات پس از احداث شهر اراک است مرحوم سید احمد خان مستوفی فرزند مرحوم میرزا موسی وزیر در سال ۱۲۸۸ قمری در زمان سلطنت ناصرالدین‌شاه حاکم عراق بوده است قنات مزبور را به نام پدر خود حفر و آن را قنات وزیری نام نهاده است. در سال‌هایی که مرحوم ابراهیم وزیری اجاره داره قنات بوده اهالی تصور می‌کردند قنات مربوط به خانواده ایشان است در صورتی که این امر تصادفی بیش نبود هدف از احداث قنات تامین آب قسمت شمال شرق و غرب محله عباس آباد بوده که شامل محلات منق آباد و الکه نیز می‌گردد، مظهر قنات وزیری واقع در خیابان عباس آباد بالاتر از ساختمان هلال احمر و مادر چاه آن واقع در ابتدای کرهرود زیر دست محله اربابی است. مسیر قنات وزیری پس از گذشتن از خیابان عباس آباد و میدان شریعتی داخل کوچه پورمحسن و از آنجا از طریق خیابان رودکی در شرق رودخانه امتداد یافته و پس از قطع رودخانه وارد خیابان طالقانی و پس از گذشتن از میدان انقلاب اسلامی در جاده کرهرود در امتداد خیابان شهدای صفری تا محله اربابی کرهرود ادامه دارد